Rezystory to po prostu oporniki elektryczne, stanowiące w wielu układach i obwodach elektrycznych istotną część. W niemal każdym urządzeniu napędzanym energią elektryczną znajdują się rezystory. Jak wygląda ich działanie oraz jakie grupy rezystorów znajdziesz w ofercie sklepów? Dowiesz się tego z tekstu poniżej.
Kluczowe funkcje rezystorów
Rezystory ograniczają prąd obecny w danym obwodzie. Można je łączyć dwojako – szeregowo lub równolegle. Pomimo niewielkich rozmiarów, zależy od nich działanie wielu urządzeń i układów. Przykładowo – podgłaśniając dźwięk w kolumnach lub regulując temperaturę pracy żelazka, korzystasz właśnie z rezystorów. Wykorzystuje się je także w układach napędzających oraz systemach oświetleniowych.
Rodzaje oporników elektrycznych
Rezystory można podzielić na kilka typów, w zależności od ich cech konstrukcyjnych i użytkowych.
Biorąc pod uwagę budowę oraz rodzaj zastosowanych materiałów (wartość oporu elektrycznego) wyróżniamy rezystory węglowe, drutowe, metalizowane, SMD (do montażu powierzchniowego) oraz rezystory bezpiecznikowe.
Każdy rezystor posiada przypisany szereg własności, wśród których istotna jest wytrzymałość oraz odporność. Zwłaszcza w odniesieniu do wysokich temperatur oraz wyładowań typu elektrostatycznego.
Warto też sprawdzić stabilność danego rezystora oraz jego tolerancję na odchylenia rezystancji (względem podanej wartości nominalnej). Jej wartość jest określana w procentach. Im będzie mniejsza, tym bardziej precyzyjny jest dany rezystor.